pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 29 września 2015
  • 3 października 2015
  • wyświetleń: 12291

Czy Pszczyna przyjmie uchodźców?

Gmina Pszczyna otrzymała od wojewody zapytanie czy ta ma możliwość przyjęcia uchodźców. Burmistrz oficjalnej odpowiedzi jeszcze nie udzielił. W minionym tygodniu oznajmił jednak, że gmina obecnie nie posiada wolnych lokali nawet dla oczekujących na nie mieszkańców, ale w razie potrzeby będzie w stanie przyjąć do trzech rodzin z zagranicy. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Uchodźcy, imigranci, straż graniczna
fot.


Do Urzędu Miejskiego w Pszczynie wpłynęło pismo ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym zwrócono się z prośbą o udzielenie informacji o potencjalnej liczbie uchodźców, którzy mogliby zostać ewentualnie przyjęci przez gminę.

- To bardzo trudna decyzja dla gminy i dla mieszkańców. Jak Państwo wiecie, prędzej czy później będziemy musieli zadecydować o tym, czy gmina Pszczyna przystąpi do ogólnoeuropejskiego i ogólnopolskiego programu pomocy uchodźcom - mówił Dariusz Skrobol na czwartkowej sesji, apelując do radnych o zapoznanie się z tematem. Gmina ma czas do 20 października, aby zająć stanowisko w tej sprawie.

Temat przybliżyła zebranym dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczynie, Sonia Marekwia. - Wojewoda w porozumieniu z powiatem oraz gminą wskazuje miejsce zamieszkania uchodźcy. Przy czym gmina nie musi się na to zgadzać - zaznaczyła.

Jak wyjaśniła, przez 12 miesięcy budżet państwa dotuje taką pomoc i jest ona przeznaczona na koszty utrzymania, żywność, odzież, obuwie, utrzymanie mieszkania, naukę języka polskiego oraz zapłacenie składki zdrowotnej. - Od 1 października zmienia się ta kwota. To minimalnie 606 złotych na osobę, a maksymalnie 1335 złotych.

- Jeżeli osoba dostaje status uchodźcy, to automatycznie może skorzystać z pomocy i ma takie same prawa jak polski obywatel, oprócz prawa wyborczego. Pszczyńskie Centrum Pomocy Rodzinie prowadzi indywidualny plan integracji z uchodźcą i rok to czas, aby się zintegrował, znalazł pracę i mógł się utrzymywać. Po 12 miesiącach ewentualna kwestia utrzymania, jeżeli uchodźca nie znajdzie pracy, spada na gminę - tłumaczyła Sonia Marekwia, opierając się na obowiązującej ustawie o pomocy społecznej.

- Możemy pomóc uchodźcom w zakresie szkolnictwa, opieki medycznej i zakwaterowania, bazując oczywiście na istniejących obiektach. Natomiast dzisiaj mamy ogromny problem, bo nie mamy miejsc, gdzie te osoby możemy faktycznie zakwaterować - objaśniał dzień później burmistrz Dariusz Skrobol. - Ilość rodzin oczekujących na mieszkania w gminie Pszczyna to prawie kilkaset osób, to 54 rodziny, które już mają decyzję na mieszkanie komunalne lub wyroki na mieszkanie socjalne. Nie mamy ich gdzie ulokować, bo nie mamy fizycznie wolnych lokali. Zasób gminy to ponad 600 lokali i nie mamy możliwości opróżnienia lokalu, żeby dla takiego uchodźcę wprowadzić - opisywał aktualną sytuację.

Jak dodał, na chwilę obecną nie można jednoznacznie odpowiedzieć jaka będzie odpowiedź do Urzędu Wojewódzkiego i jaka decyzja zostanie podjęta, bo gmina nie posiada także informacji ilu uchodźców może pojawić się w województwie śląskim.

- Jeżeli będzie taka potrzeba to jedną, dwie czy trzy rodziny być może będziemy w stanie przyjąć - powiedział burmistrz, zaznaczając, że nie jest to już podjęta decyzja. - Pytanie, czy ci uchodźcy tak naprawdę będą chcieli tu naprawdę mieszkać - dodał.

Burmistrz wspomniał, że są w Polsce gminy, które wyspecjalizowały się w przyjmowanie uchodźców. To głównie samorządy z Pomorza, gdzie są już przygotowane ośrodki, a także posiadają one odpowiednie w tej kwestii doświadczenie oparte na pracy z osobami zza wschodniej granicy oraz z Czeczenii. Południowa część kraju jest natomiast często wykorzystywana przez uchodźców jako punkt tranzytowy przed dalszą migracją w kierunku Niemiec lub Austrii.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja temat będzie jeszcze omawiany na najbliższym spotkaniu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA