pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 19 grudnia 2012
  • 21 grudnia 2012
  • wyświetleń: 7379

Nie chcą ks. Skargi za patrona

Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Pszczynie na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej złożyła protest wobec nadania sali sesyjnej patrona - ks. Piotra Skargi.

sala sesyjna
Sala sesyjna im. ks. Piotra Skargi · fot.


protest Rady Powiatowej SLD

- Ziemia Pszczyńska postrzegana była jako obszar kulturowo i światopoglądowo pluralistyczny, tolerancyjny i bogaty, bogactwem postaw i czynów. Z dużym zdziwieniem przyjęliśmy wiadomość o takiej decyzji Rady, która podważa najpiękniejsze cechy bogactwa kulturowego naszej ziemi - uzasadnia Łukasz Niedźwiedzki z pszczyńskiego SLD.

Lider lewicowego ugrupowania na Ziemi Pszczyńskiej tłumaczy, że ks. Piotr Skarga jako pisarz katolicki, kaznodzieja, jezuita, a także współtwórca unii brzeskiej dał wyraz swojej nietolerancji wobec inaczej myślących. - Sala za patrona obrała postać jednoznacznie kojarzącą się z walką z odmiennością poglądów, przeciwnika tolerancji wobec inaczej myślących - czytamy w piśmie, które wpłynęło do Urzędu Miejskiego.

Przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej ma pretensje do radnych, że jedynym uzasadnieniem uchwały jest stwierdzenie, iż została przygotowana na wniosek radnego Józefa Ryguły. - Powyższe uzasadnienie mówi wszystko o wniosku i niestety także o radnych, co odnotowujemy z głębokim żalem - kończy Łukasz Niedźwiedzki z Rady Powiatowej SLD w Pszczynie.

O ripostę pokusił się radny Józef Ryguła. - Jestem zaskoczony, że "tawarisze" mają cokolwiek do powiedzenia! Gdyby Europa miała więcej takich osobowości, jak ksiądz Piotr Skarga, to nie byłoby tyle zła, które wydarzyło się w minionych wiekach - mówił wyraźnie oburzony radny.

ab / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA