pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 29 września 2009
  • wyświetleń: 14752

Urodziny III LO w Pszczynie

W piątek 25 września odbyła się uroczystość związana z rocznicą otwarcia III LO w Pszczynie przy ulicy Kazimierza Wielkiego na osiedlu Piastów. Obchody nieco spóźnione ze względów organizacyjnych (szkoła powstała w 1998 roku) przygotowane były starannie.

Urodziny III LO w Pszczynie
III LO w Pszczynie


Samą uroczystość poprzedził happening w centrum miasta. Przedsięwzięcie, przygotowane przez panie Aleksandrę Dutkowską, Barbarę Garncarek-Zuber i Bogusławę Wronę, przedstawiało wizytówkę szkoły i było zaproszeniem do udziału w wieczornych uroczystościach. Grupa licealistów śpiewała piosenki o szkole, prezentowała scenki oraz częstowała ciastem przechodniów i rozdawała im ulotki.


Autor: Arkadiusz Rakowski

W budynku szkoły tuż po godzinie 17.00 rozpoczęła się uroczysta akademia, na którą zaproszono przedstawicieli władz oświatowych, samorządowych, dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły, absolwentów i uczniów. Goście przybyli tłumnie i niemal szczelnie wypełnili dużą salę gimnastyczną. Mogli zapoznać się z historią szkoły w folderze przygotowanym przez panią Alicję Polok, a zrealizowanym graficznie przez panią Teresę Gwiazdonik.

Akademia zaczęła się dość nietypowo od zabawnego filmiku "Co można wynieść ze szkoły" autorstwa absolwenta liceum Arkadiusza Rakowskiego. A potem już było trochę poważnie, trochę wesoło, trochę podniośle.Akademię prowadziła autorka scenariusza i reżyserka całości pani Renata Zborowska oraz Mirosław Kozik - etatowy konferansjer, były uczeń liceum. Nie było wielkich przemówień, ale warto było posłuchać wspomnień kolejnych dyrektorów: Krystiana Szostaka, Mariana Grygiera i Damiana Cieszewskiego oraz wizytatora, a raczej przyjaciela szkoły - pana Andrzeja Mroza.

Z sympatią wspominali też szkołę jej pierwsi absolwenci, chociaż film nie był najwyższej jakości ze względu na warunki, w jakich powstał, to czuło się, że powrót do przeszłości był dla rozmówców okazją do wesołych refleksji.

Widzowie mogli również z rozrzewnieniem powspominać kolejne studniówki, patrząc na ciekawie zmontowane przez kolejnego absolwenta Bartka Chodykina filmy z zabaw przyszłych maturzystów od 2002 roku począwszy. Było trochę śmiechu, może w niektórych oczach zakręciły się łzy.

Potem atmosfera stała się poważniejsza. O ostatnich osiągnięciach szkoły w realizacji projektu Socrates Comenius opowiedziała pani Lucyna Nocoń - Kobiór.

Na ręce obecnego dyrektora Damiana Cieszewskiego przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Krystian Szostak, przewodnicząca Rady Edyta Głombek i Krystyna Świerkot reprezentująca władze powiatu pszczyńskiego, złożyli życzenia a listy gratulacyjne przysłali pan senator Sławomir Kowalski i pani prezes ZNP Alina Michalak.

Następnie dyrektor podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły: Krystianowi Szostakowi, Andrzejowi Mrozowi, Henrykowi Krzyżowskiemu, Romanowi Chrószczowi, Marianowi Grygierowi, Sławomirowi Kowalskiemu i Zofii Gloc oraz Aleksandrze Dutkowskiej, reprezentującej grono pedagogiczne, Halinie Kotulskiej i Barbarze Czernik, reprezentującej administrację szkolną.

Tytuły "Przyjaciela Szkoły" otrzymali: Dariusz Zuber, Mirosław Kraus, Janusz Duda, Zenon Helbik i Andrzej Baborski.

A to wszystko działo się przy dźwiękach piosenek w wykonaniu zespołu wokalnego, który dał się już niejednokrotnie poznać na różnych koncertach w szkole i poza nią. Znane i lubiane piosenki z repertuaru Krzysztofa Krawczyka, Czesława Niemena, Grzegorza Turnaua, Maryli Rodowicz, Elżbiety Adamiak i innych śpiewali przepięknie: Magda Drobiec, Klaudia Chlebek, Ela Noga, Patrycja Kałamała (gościnnie jako przyjaciel zespołu), Szymon Jarczok, Szymon Tomaszek (absolwent) i Dominik Michalski (gościnnie jako przyjaciel zespołu) oraz pani Renata Zborowska. Akompaniowali im: Mirosław Lachowski (absolwent, pianino, aranżacja utworów i kierownictwo muzyczne zespołu) oraz Bartek Durok (przyszły licealista, gitara). Nad stroną techniczną całości czuwał nieoceniony Grzegorz Załucki.

Po akademii goście zwiedzali szkołę, a było co oglądać! Mnóstwo zdjęć, kroniki, przeróżne pamiątki, wystawy prac uczniów i absolwentów, banery reklamujące szkołę, filmy z różnych imprez. Można było przysiąść na korytarzu, poczęstować się kawą, herbatą, zjeść dobre ciasto i powspominać. Absolwenci spotkali się z nauczycielami i rozmawiali o szkolnych czasach. W świetlicy szkolnej czekały również wystawy i poczęstunek dla gości.

Nad przygotowaniem przepięknego wystroju szkoły czuwała pani Barbara Garncarek - Zuber przy wydatnej pomocy koleżanek: Elżbiety Jasińskiej, Joanny Rabaszowskiej (która przygotowała też wystrój sali gimnastycznej i namalowała wspaniały obraz szkoły na płótnie), Bogusławy Wrony, Joanny Tlałki, Elżbiety Mosór, Magdaleny Goliszewskiej i Zofii Gloc.

III LO

43-200 Pszczyna
ul. Kazimierza Wielkiego 5

tel. 32 2103620

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA