pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 19 grudnia 2007
  • wyświetleń: 11932

Wasze świąteczne przepisy kulinarne

Od wtorku w lewym menu serwisu kuchnia.pless.pl znajdziecie przepisy na świąteczne potrawy przygotowane przez Czytelników portalu. Stąd dowiecie się jak przygotować wigilijne specjały, m.in.: świąteczne zupy, dania rybne, makówki, moczkę czy kutię.

Z okazji zbliżających się Świąt przygotowaliśmy dla Czytelników portalu konkurs. Wystarczyło, że choć trochę interesujecie się kuchnią, macie ulubioną wigilijną potrawę i znacie sposób jej przyrządzenia. To wszystko, by walczyć o atrakcyjną nagrodę!

Wigilia Bożego Narodzenia często kojarzona jest z uroczystą kolacją w gronie najbliższych, kolacja znowuż kojarzy się z tuzinem świątecznych potraw. A wśród nich znajdują się wyśmienite i wyjątkowe zupy, dania główne oraz pyszne ciasta. W każdej rodzinie zapewne swoje miejsce na stole znajduje specjalna potrawa z regionalnym akcentem.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło na adres redakcja@pless.pl przesłać przepis na świąteczną potrawę regionalną wraz z krótkim opisem i historią skąd znalazła się na Waszym wigilijnym stole. Na Wasze przepisy czekaliśmy do niedzieli, 16 grudnia.

Przez kolejne dni z wielkim zainteresowaniem czytaliśmy o Waszych kulinarnych przygotowaniach do Świąt. Okazało się, że wiele osób łączy wielki apetyt szczególnie na jedną z tradycyjnych potraw. Dlatego już dziś prezentujemy opis Klaudii, która najciekawiej opisała jego przyrządzenie.

Zwyciężczyni otrzyma od nas zaproszenie dla dwóch osób na kolację w dowolnie wybranej z dotychczas opisanych restauracji w cyklu „Na widelcu pless.pl”!

W serwisie kuchnia.pless.pl (prawe menu) znajdziecie pozostałe świąteczne receptury, z których może kilka znajdzie miejsce na Waszym Wigilijnym stole.

pless.pl

------------------------------

Makówki Drzyzdzynej:

Co potrzeja na jedno wielko miska:
25 dag maku zmielonego
jedna sztrucla
liter mlyka
2 łyżki miodu
2 łyżki łomasty
rozinki, łorzechy włoski i kokos

Sztrucla pokroć na szlajski i wrazić jedna wele drugij w pojszczotku miski. Warzić mlyko tak długo aż bydzie dżwigać się na wiyrch. Wsuć do mlyka zmielony mak i cołki czos miyszać żeby się niy spolił. Dalij do tego wciepać masłoi miód i dalij miyszć. Mak musi zmiynknyć. Na sztrucla dać troszka łorzechów i rozinek i zaloć to tym uwarzonym mlykiym. Zaś ułożyć warstwa sztrucli, posuć łorzechami i rozinkami i zaloć mlykiym. Czynność ta tak długo łonaczyć az się skończy miska. Czeja pamiyntać jeszcze że makówki muszom być dobrze namoczone (mi taki szmakujom. Majom się rozpływać w gymbie) Jo jeszcze wrażuja łyżka i robia w pojszczotku miski dziura, coby mlyko wszyndy się dostało. Na wiyrch to wszysko trzeja posuć kokosym

Tak robiła makówki moja babka i moja mama a teroz robia je jo a to skuli tego że mie łone nojbarżij szmakujom i dobrze się po nich spi. Z takom miskom żech jest do wieczora gotowo. Trzeja ino wiedzieć że mak je ciyżki na żołondek i spożywany w wiynkszych ilościach może przyniyść niyspokojno noc.

Życza smacznego wszyskim :)

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA