pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 30 września 2007
  • wyświetleń: 11940

Żubrowisko 2007 za nami!

W niedzielę odbył się finał IV edycji Przeglądu Amatorskich Zespół Młodzieżowych Żubrowisko 2007.

Żubrowisko 2007 za nami!
fot. UM Pszczyna


Część konkursowa rozpoczęła się o godz 12:00 występem pierwszego zespołu, prezentacje wszystkich grup trwały do godz. 17:00. Następnie jury konkursu w składzie: Barbara Broda- Malon, Barbara Sopot-Zembok,Adam Jendrzyk, Sebastian Kowol, Wojciech Jakubiec udało się na naradę, w trakcie której czas publiczności umilał zespół Traffic. Po koncercie laureata II edycji Żubrowiska ogłoszone zostały wyniki.

Decyzją jury miejsce II egzekwo zajęły zespoły - Uwaga i Six Coins. I miejsce przyznano grupie The Freshmaker. Wrózniony został także zespół Jimmy Esposito.

Nagrodą dla zwycięzcy przeglądu jest bon na 1500 złotych na zakup sprzętu muzycznego, promocja w radiu i prasie. Przyznane zostały także jeszcze dwie nagrody.

Nagrodę Burmistrza Pszczyny- kwotę w wysokości 1000 zł, otrzymały dziewczyny z zespołu Uwaga , pierwsze miejsce przyznało im także radio eM, w związku z czym zespół ten weźmie udział w programie na antenie tej stacji radiowej.

Tutaj przypomnienie sylwetek zwycięzkich zespołów:

Zespół The Freshmaker powstał w roku 2004, z inicjatywy dwóch przyjaciół Grześka Maruszy i Krzyśka Krzanowskiego, których od wielu lat łączyły wspólne fascynacje muzyczne. Poszukiwania reszty składu były bardzo żmudne ale w końcu po wielu zmianach w sekcji rytmicznej, pod koniec 2004 roku dołączył do nich Krzysiek “gaweł” Gawełek i zajął się grą na 4 strunowym instrumencie. Nie był to jednak koniec poszukiwań bowiem ciągle nie mogli znaleźć odpowiedniego perkusisty. W ciągu 2 lat przewinęło się około pięciu perkusistów. W końcu się jednak udało na przełomie 2006/2007 poznają Grześka “rożka” Rożkowskiego. I tak właśnie Krzysiek, Grzesiek, Krzysiek i Grzesiek rozpoczęli intensywną pracę na materiałem koncertowym, a także płytowym.

Uwaga - zespół powstał z inicjatywy obecnej perkusistki i nauczyciela wychowania fizycznego pobliskiego gimnazjum. Wszystko zaczęło się tak Kinga Więźlak- obecna perkusistka zorganizowała świetne miejsce do grania w piwnicy Gminnego Domu Kultury, dokładnie pod sceną. Pierwsza próba dziewcząt w składzie Kinga Więźlak- perkusja, Iza Malcharek- bas odbyła się pod koniec września 2006 roku. Po paru dniach na próbie pojawiły się Natalia Laskowska-wokalistka i Karolina Giel- gitarzystka. Dziwczyny bardzo szybko „zgrały się” a ich utwory zaczęły nabierać coraz barwniejszych kolorów. W marcu tego roku dołączyła do nich Bogusia Gembalczyk- saksofonistka, po której przyjściu powstał pierwszy, jak to dziewczyny okreslają „porządny” kawałek pt.”Światopogląd”. Zespół Uwaga jest wspierany przez dyrektora Domu Kultury pana Jacka Turalika. Dziewczęta mają nadzieję, że zawsze muzyka będzie ich miłością a poglądy na świat nie zmienia się.

W tym roku poziom zespołów był wyraźnie wyższy od trzech ostatnich edycji festiwalu. Zmienił się również gatunek prezentowanej muzyki. Zespoły grały głównie lżejszą muzykę w stylu fun rocka, reggae,w mniejszym stopniu hard rocka i metalu.

Cieszy mnie również to, że Żubrowisko się rozwija..

Sprawdziła się również formuła dwudniowego Żubrowiska, gdzie w pierwszy dzień uczestnicy obowiązkowo brali udział w warsztatach perkusji, gitary i śpiewu. Dzięki temu Jury miało lepsze rozeznanie w umiejętnościach twórców, nie miało jednak łatwej decyzji co do wyboru najlepszego wykonawcy. Po wspólnej dyskusji stwierdziliśmy, iż zespołowi „Uwaga” należy się specjalna nagroda. 4 dziewczyny otrzymały od Burmistrza Pszczyny nagrodę w postaci bonu 1000 zł na sprzęt muzyczny.

Chciałbym również gorąco pogratulować Juli i Wojtkowi ich debiutu na scenie jako konferansjerów oraz Kindze i zespołowi wydziału promocji za debiut organizacyjny. Byliście świetni! Tak trzymać.

Nie zapominajcie również o haśle przewodnim „Żubrowiska”, a mianowicie brak tolerancji dla narkotyków w Pszczynie! Do zobaczenia za rok!

Dariusz Skrobol


UM Pszczyna

------------------------------

Informacja z 29 września 2007 roku:

W sobotę odbyły sie warsztaty w Pszczyńskim Centrum Kultury, podczas których przesłuchano zgłoszone zespoły. Do niedzielnych przeglądów zakwalifikowało sie osiem zespołów.

12:00 Jimmy Esposito
12:35 Kontr Kultura
13:10 Nie Dotyczy Chodnika
13:45 Prokurator
14:20 Symetria
14:55 The Freshmaker
15:30 Uwaga
16:05 Six Coins

W przerwie wystapi gościnnie zespół Traffic o godzienie 18:00 występ finalisty przeglądów, a następnie grupa Fill. Zapraszamy!

----------------------------------

Na Żubrowisku 2007 zagrają:

UWAGA
Zespół, w skład którego wchodzi pięć dziewcząt wykonujących muzykę rockową, reggae i ska.

SYMETRIA
Grupa art-rockowa, którą tworzy pięcioosobowy męski skład.

SIX COINS
Funk-rockowy zespół, który swój debiut miał w Gliwicach na studenckim Dniu Elektrona 2007 roku a także występował przed pszczyńską publicznością u boku zespołu Fill.

NIE DOTYCZY CHODNIKA
Grupa wykonująca muykę hard-rockową. Członkowie tego zespołu zadebiutowali w roku 2004 w Czechowicach- Dziedzicach i od tego czasu zagrali już kilkadziesiąt koncertów

JIMMY ESPOSITO
Jest to grupa wykonująca ciżęką rockową muzykę. Ich największym osiągnięciem było zakwalifikowanie się do finału Rock'N'Roll Festival w 2006 roku oraz wygrana na przeglądzie w Czechowicach 2006 r.

KURCZAT
Grupa wykonuje alternatywnego rocka. Pojawili się oni już na wielu przeglądach i zdobyli liczne wyróznienia m.in.: I miejsce w Gitariadzie 2005, II miejsce- Letnia scena telentów (Żory). W tym roku zespol znalazł się wśród pięciu zespołów, które przeszły pierwszy etap eliminacji do festiwalu Union of rok w Węgorzewie oraz otrzymał tytuł laureata festiwalu Muzyczne Tredny Pogranicza.

PROKURATOR
Zespół bluesowy, który zaczynal w trzyosobowyn słkadzie- dwóch gitarzystów i wokalistsa a z czasem powiększył się o kolejnych trzech czlonków(perkujsa, klawisze, saksofon i trąbka).

CZARNY DINGO
Ten rockowy zespół rozpoczął działalność w październiku 2006 roku pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie. Dotychczas wystąpił na Dniach Sportu w Sławkowie oraz na Dniach Bytomia.

THE FRESHMAKER
Ten rockowy zespół instnieje od 2004 roku. W ciągu kilku lat skład grupy ulegal wielu zminom. Obecny skład zespołu wykrystalizował się na przełomie 2006/2007 r. i od tego czasu też zespół intensywnie pracuje nad materiałem koncertowym, a także płytowym.

KONTR KULTURA
Grupa ta gra muzykę punk rockową z wyraźnymi wpływami wielu innych gatunków muzycznych. Zespół ten jest już dobrze znany pszczyńskiej publiczności- byli oni uczestnikami poprzedniej edycji Żubrowiska. Kapela zagrała już kilkadziesiąt koncertów w różnych miejscach Polski. Do najważniejszych występów można zaliczyć koncert w ramach konkursu Mała Scena Jarocin Festiwal 2006.

smm / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA