pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 28 maja 2019
  • 18 czerwca 2019
  • wyświetleń: 40333

[ZDJĘCIA] Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

W niedzielę, 16 czerwca w Pszczynie odbyła się Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Główne uroczystości odbyły się na rynku oraz w Parku Zamkowym.

Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich - część oficjalna - 16.06.2019 r. · fot.


Część oficjalna rozpoczęła się od mszy, którą odprawił arcybiskup Wiktor Skworc. Następnie z ul Wojska Polskiego w kierunku starówki wyruszyła defilada, w skład której weszły m.in. kompanie honorowe służb mundurowych. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się widowisko historyczne, które zostało podzielone na kilka części.  

Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich - uroczysta msza św. w kościele Wszystkich Św. - 16.06.2019 r. · fot.


Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich - przygotownia do mszy polowej - 16.06.2019 r. · fot.


Na pszczyńskim rynku powstała replika bramy powitalnej z 1922 roku. To pod nią przemaszerowały oddziały wojska. Była to okazja, aby przenieść się w czasie, w lata dwudzieste. Z elewacji zniknęły nowoczesne szyldy i reklamy. Wśród uczestników wydarzenia pojawili się natomiast powstańcy, którzy rozdawali prasę i ulotki. Grupa Rekonstrukcji Historycznych przygotowała widowisko historyczne"100-lecie Powstań Śląskich".

Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich - inscenizacje - 16.06.2019 r. · fot.


O 12:00 w Parku Zamkowym rozpoczął się piknik rodzinny. Było można oglądać sprzęt, którym dysponują służby mundurowe. Udział wzięli m.in. przedstawiciele wojska, policji oraz straży pożarnej. Atrakcjami były: czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomak z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe

Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich - piknik militarny- 16.06.2019 r. · fot.


Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich - pszczyńskie drachy (konkurs latawców) - 16.06.2019 r. · fot.


Następnie na rynku rozpoczęło się widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Kolaż historyczny odnosił się do wszystkich powstań śląskich, a także plebiscytu. Jedna ze scen przypomniała okres przyłączenia Śląska do macierzy.

Obchody 100-lecia Powstań Śląskich - Msza św. i oficialne rozpoczęcie uroczystości


Obchody 100-lecia Powstań Śląskich - Prezentacje wojskowe, służb mundurowych, sprzętu militarnego oraz festiwal latawców


Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

new, BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA