pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 3 maja 2019
  • 10 maja 2019
  • wyświetleń: 8137

Oficyna w Pszczynie nie dla konsorcjum. Kto uratuje zabytek?

Prywatny inwestor miał być ratunkiem dla zabytkowej oficyny zamkowej w sąsiedztwie pszczyńskiego pałacu. Do podpisania umowy jednak nie doszło, a obecny właściciel, czyli gmina, której nie stać na samodzielny remont budynku, spogląda teraz w stronę władz województwa śląskiego i Muzeum Zamkowego. Czy pomoc przyjdzie z tej strony?

Oficyna Zamkowa w Pszczynie
Oficyna zamkowa w Pszczynie · fot.


Piękna, acz zniszczona i zaniedbana oficyna zamkowa, miała zamienić się w hotel, restauracje lub powierzchnie pod działalność usługową. Taki był plan gminy, która od wielu miesięcy prowadziła rozmowy z konsorcjum złożonego z pszczyńskich przedsiębiorstw. Dodatkowo w zamian za budynek inwestor miał wybudować dwa nowe budynki mieszkalne (komunalny i socjalny). Sprawa jednak się przedłużała, a rozmowy ostatecznie zakończyły fiaskiem.

- W chwili obecnej jesteśmy po zakończonym procesie partnerstwa publiczno-prywatnego. Ten proces niestety nie wyłonił partnera prywatnego, który chciałby zainwestować w budynek przy ul. Basztowej - komentuje sytuację w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Dariusz Skrobol. - Cały proces PPP był prowadzony pod nadzorem i egidą ministerstwa, więc wykonaliśmy wszystkie te elementy, które są potrzebne. Trwało to bardzo długo, a niestety nie ma efektu - ubolewa.

Brak inwestora z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla obiektu, o którego złym stanie technicznym mówi się od wielu lat. Tak jak dawniej, tak teraz do przeprowadzenia gruntownego remontu brakuje w gminnej kasie pieniędzy. - Na dzień dzisiejszy gmina nie ma tyle środków finansowych, żeby ten budynek wyremontować - potwierdza burmistrz.

Pieniądze to nie jedyny problem. W przypadku tego obiektu dodatkowym wyzwaniem dla gminy Pszczyna jest znalezienie lokali dla trzynastu najemców, którzy nadal w budynku oficyny zamkowej mieszkają. Choć ich liczba maleje (w 2012 roku było to około 30 rodzin), to właśnie na barkach gminy spoczywa zaproponowanie im innych mieszkań.

- Jeżeli pojawia nam się lokal, który możemy zaadoptować na cele przeniesień, to tak robimy - proponujemy mieszkańcom inne zastępcze lokalizacje, które są też w dobrym stanie technicznym i za zgodą mieszkańców powolutku przeprowadzamy ich do innego budynku, aby docelowo znaleźć inny charakter dla obiektu przy ulicy Basztowej - objaśnia Dariusz Skrobol.

Co jednak z zabytkowym budynkiem po tym jak z inwestycji wycofało się konsorcjum? Burmistrz sugeruje alternatywne rozwiązanie. - Nie jest wykluczone, że będziemy rozmawiać z marszałkiem (województwa śląskiego - przyp. red.), żeby włączyć go w całość kompleksu Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Do realizacji takiego scenariusza wciąż jeszcze daleka droga. Wymaga ona wszak zgody drugiej strony oraz wcześniej Rady Miejskiej. Tymczasem, choć część radnych już o tym pomyśle słyszała, to samorządowcy przyznają, że oficjalnie temat nie został jeszcze przedyskutowany.

O takim pomyśle usłyszał już także dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Maciej Kluss. Potwierdził to podczas kwietniowej konferencji w Promnicach. Sugestia taka miała paść z ust burmistrza w marcu, przy okazji spotkania Rady Muzeum Zamkowego, do której Dariusz Skrobol również należy. - Ku naszemu kompletnemu zaskoczeniu pan burmistrz stwierdził, że oficyna przylegająca do muzeum, a będąca własnością miasta, mogłaby przejść na naszą własność - wspomina Maciej Kluss.

Osobiście przyznaje, że obiekt godzi się uratować i mógłby on stanowić integralną część kompleksu muzealnego. Czy tak się jednak stanie? - Muzeum jawi się jako ta instytucja, która miałaby ratować coś, co z różnych powodów uległo daleko posuniętej degradacji - mówi dyrektor Muzeum Zamkowego i po chwili dodaje: - Nie mówię "nie", tylko, że do tego są potrzebne duże pieniądze. Tutaj konieczna jest bezwzględna współpraca samorządu, władz miasta i konkretna oferta.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA