pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 10 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 7039

Pszczynianin zbiera laury w czeskiej lidze szachowej

Pszczynianin Eneasz Wiewióra od 2017 roku jest Mistrzem FIDE w szachach. Jest to międzynarodowy tytuł szachowy przyznawany za osiągnięcie rankingu ELO równego co najmniej 2300. Od 4 lat gra natomiast w szachowych ligach czeskich.

Eneasz Wiewióra
fot.


Grał już w 3 klubach: TJ SOKOL Mosty u Jablunkova, TJ Slovan Havířov i Slavoj Český Těšín. Dotychczas były to rozgrywki na poziomie III, II i I ligi. Natomiast z tym ostatnim klubem, po wygranym meczu 25 marca z klubem TJ Ostrava, udało się awansować do najwyższej ligi w Republice Czeskiej - Extraligi i to na rundę przed końcem rozgrywek I ligi.

Rozgrywki w Extralidze wiązać się będą ze zwiększonym przygotowaniem debiutowym do poszczególnych partii ze względu na to, że większość drużyn ma swój skład złożony z samych arcymistrzów. W najlepszych czeskich drużynach grają tacy szachiści jak srebrny medalista Mistrzostw Europy w szachach klasycznych - Radosław Wojtaszek i srebrny medalista Mistrzostw Europy w szachach szybkich - Jan-Krzysztof Duda. Ponadto na liście innych klubów znajdują się zawodnicy z czołówki światowych szachów, którzy mają bądź mieli ranking ELO powyżej 2700, czyli osiągnęli ranking, który klasyfikował ich na miejscach od 40 na światowej liście rankingowej. Są to Austriak - Markus Ragger, Łotysz - Alexei Shirov, Chińczyk - Wang Hao, Ormianin - Sergei Movsesian, Izraelczyk - Maxim Rodshtein, Hindusi - Pentala Harikrishna i Krishnan Sasikiran, Czesi - Viktor Laznicka i David Navara oraz Rosjanie - Maxim Matlakov, Evgeniy Najer, Nikita Vitiugov, a także były Mistrz Świata w szachach - Rusłan Ponomariov.

Eneasz Wiewióra
fot.


Zatem w ciągu przewidzianych 11 rund rozgrywek Exraligi będzie możliwość, aby pograć z szachową elitą w szachach klasycznych, tj. tempem 90 minut + 30 sekund dodawanych na każde posunięcie i dodatkowo 30 minut po wykonaniu 40 posunięcia. Każda drużyna ma prawo wystawić 8 zawodników, w tym przynajmniej 5 musi reprezentować Czechy. Rozgrywki Extraligi zaczynają się w listopadzie, a kończą w kwietniu. Partie są transmitowane za pomocą aplikacji chess24 oraz serwerów szachowych chessbomb.com, 2700chess.com lub nss.cz.

Tabela z aktualnymi wynikami I ligi V:
chess-results.com/tnr293316.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES

Tabela ze składami drużyn I ligi V:
chess-results.com/tnr293316.aspx?lan=1&art=1&turdet=YES

Strona z profilami polskich szachistów:
www.szachypolskie.pl/eneasz-wiewiora/

Eneasz Wiewióra
fot.

BM / pless.pl

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.