pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 12 lipca 2015
  • 13 lipca 2015
  • wyświetleń: 14752

[Foto] Pszczyna wczoraj i dziś - cz.3

Jak Pszczyna wyglądała kiedyś, a jak prezentuje się dziś? Co się od tego czasu zmieniło? Zapraszamy Was na nowy cykl fotograficzny pokazujący przemiany, jakie zaszły w naszym mieście w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Lata trzydzieste ubiegłego wieku. Tak wówczas wyglądała nowo wybudowana drewniana trybuna klubu Sokół Pszczyna, mieszcząca się w miejscu obecnego budynku klubowego Iskry. Po kilku latach funkcjonowania trybuna spłonęła. Na starym zdjęciu brakuje bloków, a budynek wieży ciśnień zasłania wysokie drzewo.

Trybuna przy stadionie klubu Sokół Pszczyna
Trybuna na stadionie klubu Sokół Pszczyna - lata 1939-1939. · fot.


trybuna na stadionie Iskra Pszczyna
Trybuna na stadionie klubu Iskra Pszczyna - 10.07.2015 · fot.


Przy okazji warto w kilku zdaniach ująć historię klubu Iskra Pszczyna. Przed wojną istniał Klub Sportowy 1919 Pszczyna, natomiast po wojnie działał jako Sokół Pszczyna. Nie wiadomo jednak jak długo występował pod tą nazwą. Wiadomo natomiast, że w 1950 roku w Pszczynie działało koło sportowe Ogniwo nr 26. Rok później pod skrzydła koła przeszła sekcja piłki nożnej Klubu Sportowego Kolejarz, a pod koniec tego roku koło sportowe Ogniwo zostało przekształcone w Klub Sportowy Ogniwo.

W 1956 roku na skutek zmian organizacyjnych Ogniwo przeszło do Zrzeszenia Sportowego Sparta, a w 1959 Sparta do Federacji Sportowej Energetyk. W roku 1961 powstał Klub Sportowy Iskra łączący Spartę z Klubem Sportowym Start. W klubie pod nową nazwą działały sekcje: lekkoatletyki, piłki nożnej, szachowa, piłki siatkowej, tenisa stołowego, tenisa ziemnego oraz żeglarska. Od połowy lat osiemdziesiątych w Klubie działały już tylko sekcje: piłki nożnej, lekkoatletyczna i żeglarska. W 2003 roku Klub Sportowy Iskra przyjął nazwę Miejski Klub Sportowy Iskra.

Jeśli macie jakieś wspomnienia związane z tym miejscem, zachęcamy do zamieszczenia ich w komentarzach pod artykułem. Oprócz bazy fotograficznej stworzymy także kronikę ciekawych wspomnień.

LokalizacjaCzekamy na Wasze zdjęcia

Masz zdjęcia ciekawych miejsc w naszym mieście z minionych kilkudziesięciu lat? Wyślij je do nas na adres: redakcja@pless.pl i stwórz z nami historyczną galerię Pszczyny.


BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA