Gorące tematy

  • 1 sierpnia 2012
  • 3 sierpnia 2012
  • wyświetleń: 28544

Donosy zalewają urząd skarbowy

W pierwszym półroczu tego roku wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Pszczynie 76 donosów; dla porównania w 2010r.- 75 donosów, zaś w 2011r.- 108. Donosy składane są głównie za pośrednictwem poczty; coraz więcej jest także zgłoszeń telefonicznych, za pośrednictwem poczty elektronicznej czy też złożonych osobiście.

Urząd Skarbowy - Dzień otwarty
Urząd Skarbowy w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Jak informuje Urząd Skarbowy w Pszczynie, doniesienia dotyczą zazwyczaj: zatrudniania pracowników "na czarno", nie wywiązywania się pracodawców z obowiązków płatnika podatku dochodowego, posiadania dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów; sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej; niepłacenia podatków od dochodów osiąganych z wynajmu lokali oraz prowadzenia nielegalnej (bez zgłoszenia) działalności gospodarczej.

Jak się okazuje, donosy najczęściej piszą sąsiedzi, znajomi, byli i obecni małżonkowie, pracownicy na byłych pracodawców oraz przedsiębiorcy na swoją konkurencję.

Urząd Skarbowy zdecydował się podać kilka przykładów donosów. Są wśród nich:donos na sąsiada przebywającego za granicą, a wynajmującego mieszkanie bez odprowadzania podatku, donos na sąsiadkę udzielającą płatnych korepetycji z języka angielskiego, która od uzyskanych "niemałych" dochodów nie odprowadza podatku, a nawet sytuacja, gdy małżonka donosi na męża, który pracuje "na czarno", zamiast spędzać czas z rodziną.

Zdarzają się też "donosy zbiorowe", w których wymienionych jest wielu "nieuczciwych, okradających państwo" osób, a także "donosiciele stali", którzy wnikliwie obserwują otoczenie i w przypadku, gdy sąsiad np. wybudował dom, zmienił samochód czy kupił drogi sprzęt RTV, natychmiast informują o tym fakcie urząd skarbowy.

Z analizy wpływających donosów wynika, że trafne i cenne są zwłaszcza informacje podpisane, bo z reguły zawierają "konkretne" informacje, często wraz z załączoną dokumentacją  dotyczącą opisanych w doniesieniu oszustw podatkowych (faktury VAT, rachunki, dowody zapłaty, paragony fiskalne, umowy, itp.). Informacje anonimowe zazwyczaj nie pozwalają zidentyfikować opisywanej osoby oraz brak jest w nich konkretnych wskazań świadczących o dokonaniu oszustwa podatkowego.

new / pless.pl

źródło: Urząd Skarbowy w Pszczynie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.