pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 17 grudnia 2011
  • wyświetleń: 16889

Dom z Radostowic w albumie

13 grudnia w salonach ukazał się album "101 najciekawszych polskich budynków dekady" wydawnictwa Agora. Na jego okładce znalazł się dom z Radostowic.

101 budynków, Agora Brya, Gazeta Wyborcza
Album "101 najciekawszych polskich budynków dekady"


Indywidualny Dom TypOwy został zbudowany przy ulicy Czarkowskiej w Radostowicach według projektu architekta Roberta Koniecznego.

Nosi nazwę "typOwy", choć jest to tytuł co najmniej przewrotny. Dom ma bowiem niespotykany okrągłą formę, by - jak objaśnia autor - można go było wpisać w każde otoczenie. Projekt zakłada, że budynek może mieć różny kształt dachu, a przestrzeń wewnątrz obiektu można dowolnie modyfikować, w zależności od potrzeb mieszkańców.Robert Konieczny to współtwórca biura architektonicznego KWK Promes, które specjalizuje się w projektowaniu budynków w nietypowych warunkach. Pod ołówkiem architekta powstały już obiekty: na terenach po szkodach górniczych (Dom z Ziemi Śląskiej w Katowicach), w tunelach (Dom Ukryty na Dolnym Śląsku), na pochyłej działce (Dom w Radlinie). Najbardziej znany jest jednak Dom Aatrialny. Obiekt, który wybudowano pod Opolem, otrzymał w 2006 roku tytuł Domu Roku na świecie. Poza tym, Robert Konieczny otrzymał za swoje projekty wiele nagród i wyróżnień, a opiniotwórcze czasopisma architektoniczne świata umieściły go wśród najlepszych architektów.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA