pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 21 listopada 2011
  • wyświetleń: 6113

Premiera filmu o księżnej Daisy

W środę 23 listopada o godzinie 18.00 na Zamku Książ odbędzie się premiera filmu "Daisy", dzieła o księżnej związanej z zamkiem w Pszczynie i zamkiem Książ.

Daisy von Pless
Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless · fot.


Produkcja została zrealizowana przez Telewizję Polską Oddział we Wrocławiu i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Ujęcia do filmu o losach niezwykłej księżnej kręcono nie tylko na Zamku Książ i na Zamku w Pszczynie, , ale również w Szczawnie Zdroju, w Pałacu Jedlinka, w Świebodzicach i Włodarzu.

Co wiemy dziś o Księżnej Daisy? Czego do teraz nie udało się ujawnić? Dokument fabularyzowany o jednej z najbardziej malowniczych postaci bez wątpienia wyjaśni wiele z tych niejasnych kwestii. Brytyjska artystokratka była ozdobą salonów europejskich, fascynując mężczyzn już w momencie przekroczenia progu pomieszczenia. Inteligentna, oczytana, pełna temperamentu, nie bała się występować w sprawach uważanych wówczas za typowo męskie. Ku przerażeniu męża, Jana Henryka XV, teściów i innych członków niemieckiej elity łamała ustalone zasady: potrafiła zmienić konwencję stroju, zaprosiła ogrodnika z Newlands, by stworzył dla niej tajemniczy, angielski ogród w Książu, zaprojektowała wystrój hotelu w Szczawnie Zdroju. Jednocześnie dostrzegała biedę ludzi na Śląsku i ich zniewolenie przez Prusy. Walczyła o poprawę bytu biednych, włączając się tym samym w przedsięwzięcia niestosowne dla niemieckiej księżnej. Założyła ochronki i szpitale, przychodnie dla pracujących matek, szkoły koronkarskie, z których wyroby przeznaczała na cele charytatywne. Miała też odwagę krytykować absurdalne i kosztowne plany budowlane męża oraz wydatki na służbę, której liczba dziwiła ją i przerażała...

"Prawdziwa" historia księżnej ożyje na naszych oczach, w filmie bowiem fakty przeplatają sie ze wspomnieniami żyjących jeszcze członków rodziny i przyjaciół Daisy. Świadkowie niezwykłych losów brytyjskiej arystokratki wyjawią Nam coś więcej niż tylko kilka tajemnic - ich refleksje stworzą wielowymiarowy obraz jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku.

Materiał wideo z charakteryzacji aktorów i statystów przez JM Puchałka Hair Design w czasie nagrań w Muzeum Zamkowym w Pszczynie:

new / pless.pl, źródło: Zamek Książ Wałbrzych

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA