Gorące tematy

  • 13 lipca 2010
  • wyświetleń: 22726

Szpital: internauci za prywatyzacją

Blisko połowa klubowiczów pless.pl popiera prywatyzację szpitala. Co czwarty internauta uważa, że powinien on funkcjonować na dotychczasowych zasadach.



Szpital: internauci za prywatyzacją
Szpital w Pszczynie, fot. pless.pl


Przed tygodniem zaprosiliśmy Was do oddawania głosów w mini referendum na temat szpitala. Pytaliśmy o to jak powinna wyglądać przyszłość placówki.

49% czytelników pless.pl twierdzi, że szpital powinien zostać sprywatyzowany. 27% osób proponuje utrzymanie publicznej formy szpitala. Co piąty internauta sugeruje, aby placówkę wydzierżawić, a 4% uważa, że powinna zostać ona finansowo wsparta przez gminy.

Ani jedna z osób nie poparła składki obywateli na rzecz utrzymania publicznego statusu Szpitala w Pszczynie.

new / pless.pl

-----------------

Informacja z 6 lipca 2010 roku:

Coraz głośniej jest w Pszczynie o decyzji dzierżawy Szpitala Powiatowego. Starostwo, z powodu problemów finansowych szpitala, zdecydowało się na jego wydzierżawienie.

Starosta powołał komisję konkursową, która 23 czerwca wybrała najlepszą ofertę firmy Centrum Dializa Spółka z o.o. z siedzibą w Sosnowcu. Spółka ta zaoferowała wyższy czynsz niż sugerowany - tj. 285 tys zł netto. Dodatkowo zobligowała się do wykonania do 31 grudnia 2012 roku inwestycji zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 10.11.2006r. na kwotę ponad 21 mln zł i ppoż na kwotę 5 mln.

Spółka po zapoznaniu się z rynkiem medycznym planuje tworzenie nowych oddziałów i poradni wraz z pozyskaniem nowych kontraktów z NFZ. Dotyczy to oddziału nefrologicznego wraz z 24 godzinnym dyżurem stacji dializ, oddziału onkologicznego wraz z poradnią onkologiczną, oddziału chemioterapii z komorą laminarną i oddziału okulistycznego.

Centrum Dializa deklaruje nawiązanie ścisłej współpracy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, w celu kierowania pacjentów na hospitalizację i diagnostykę do pszczyńskiego szpitala. Planuje także rozszerzenie posiadanego Certyfikatu PN-EN ISO 9001:2000 na wszystkie oddziały szpitalne i włączenie ich do systemu zarządzania jakością funkcjonującą już w spółce.

W celu poprawy efektywności gospodarowania podjęte mają być działania m.in. audyt energetyczny z wyborem najkorzystniejszego dostawcy energii, pozyskiwanie energii z wykorzystaniem energii słonecznej, montaż bezdotykowych baterii łazienkowych wyposażonych w fotokomórkę. Wykonana byłaby też pełna informatyzacja szpitala obejmująca izbę przyjęć, poradnie, pracowanie diagnostyczne, aptekę szpitalną i laboratorium.

Komisja konkursowa nie miała za dużego wyboru. Do Starostwa wpłynęła jeszcze jedna oferta konsorcjum firm - Zakładu Usług Konsultingowych Know How Sp z o.o., z Grupą Nowy Szpital Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie. Ostatecznie wybrano jednak ofertę spółki Centrum Dializa z Sosnowca.

W środę 30 czerwca podczas Rady Powiatu Pszczyńskiego radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy. Umowa dzierżawy ma być zawarta na okres 20 lat. Za uchwałą głosowało 17-stu radnych, 5-ciu było przeciw.

Na sesji zjawił się Komitet Obrony Szpitala Powiatowego w Pszczynie, który został założony 12 czerwca i z dniem 23 czerwca wpisany przez Starostę do ewidencji stowarzyszeń zwykłych pod pozycją 182. Jest on przeciwko dzierżawie i za cel postawił sobie ratowanie publicznego statusu szpitala.

W przeprowadzonym przez Komitet sondażu wynika, że większość mieszkańców podziela jego stanowisko. Dlatego też Komitet domaga się przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Zdaniem Komitetu Szpital w Pszczynie zbudowany został w dużej mierze z pieniędzy składkowych podatników i mieszkańców Pszczyny, dlatego też Starostwo w pierwszej kolejności powinno zaciągnąć opinii obywateli, a nie podejmować decyzję poza nimi.

Komitet przeprowadził też w poniedziałek 28 czerwca zebranie wśród pszczyńskich członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, na którym odbyło się głosowanie odnośnie dzierżawy szpitala. Przeciw dzierżawie było 24 lekarzy, za - tylko jeden.

Według Obywatelskiego Komitetu Społecznego istnieją inne możliwości dofinansowania naszego szpitala. Może to być wsparcie finansowe ze strony gmin, uchwalenie samo-opodatkowania się mieszkańców w drodze referendum, dobrowolne składki ze strony mieszkańców (np. w formie cegiełek) bądź wykonywanie przez Szpital usług komercyjnych (płatnych) np. w godzinach popołudniowych.

Zdaniem Komitetu można też rozważyć wystąpienie o dofinansowanie ze środków unijnych, tym bardziej, że Unia Europejska preferuje szpitale publiczne.

Podsumowując Komitet chce po pierwsze przeprowadzenia referendum, po drugie wstrzymania się z upoważnieniem Zarządu Powiatu do negocjacji z inwestorem (do czasu poznania wyników referendum), po trzecie wyegzekwowania w międzyczasie od inwestora udokumentowanych danych dotyczących faktycznej sytuacji finansowej spółki tj. stanu kont bankowych i wartości wszystkich aktywów firmy, w celu oceny wiarygodności inwestora.

Pismo z takimi postulatami i protestem przeciwko wydzierżawieniu szpitala, Komitet złożył 28 czerwca na ręce Starosty Pszczyńskiego. Pisze w nim o obawach mieszkańców dotyczących zagrożeń i negatywnych skutków zmiany publicznego statusu szpitala - negatywnych zarówno dla mieszkańców jak i dla pracowników szpitala.

Nieoficjalnie Komitet obawia się o likwidację nierentownych usług, do których szpital w chwili obecnej dopłaca, a skupienie się przez dzierżawcę tylko na dochodowych usługach medycznych.

Jak potoczą się dalej losy pszczyńskiego szpitala, będziemy na bieżąco informować na portalu pless.pl. Tymczasem zachęcamy do wzięcia udziału w mini referendum na temat szpitala. Tym, które chce przeprowadzić Komitet Obrony Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Głosować można do poniedziałku 12 lipca, do godz. 15.00.

mot / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.