pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 23 stycznia 2009
  • wyświetleń: 6931

Diablak zwiedzał zabytki Żywca

18 stycznia odbyła się pierwsza w tym roku kalendarzowym wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego "Diablak" działającego przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Tym razem udaliśmy się zwiedzać zabytki Żywca.

Diablak zwiedzał zabytki Żywca


Pierwszym punktem wycieczki było zobaczenie tablicy poświęconej ofiarom katastrofy drogowej z 15 listopada 1978 r. - tablica znajduje się przy drodze z Międzybrodzia do Żywca.

Już w samym Żywcu młodzież zobaczyła rynek miasta, budynki go otaczające, ze szczególnym uwzględnieniem Ratusza i historii herbu miasta a także dzwonnicę. Następnie udaliśmy się do jednego z największych parków w stylu angielskim (26 ha), który znajduje się za pałacem Habsburgów - można tutaj zobaczyć liczne gatunki drzew, Domek Chiński oraz cechy charakterystyczne parku stworzonego w stylu angielskim. Następnie przyszła pora na zwiedzenie Konkatedry pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny - uczestnicy poznali historię, style a także pochodzenie specyficznych elementów znajdujących się w wieży kościoła - kule armatnie z "potopu szwedzkiego".

Po zobaczeniu wnętrz konkatedry udaliśmy się do "Starego Zamku", gdzie zwiedzanie rozpoczęliśmy od działu przyrodniczego (zwierzęta, rośliny a także elementy szkieletu mamuta). Następnym był dział etnograficzny, gdzie uczestnicy zapoznali się z obyczajami ludowymi Żywiecczyzny, poznali charakterystyczne zawody, sposoby wyrobu tkanin oraz zostały również przekazane informacje związane z rękodzielnictwem regionu - bibułkarstwo, zabawkarstwo. Kolejnym elementem wycieczki było zwiedzenie wnętrz "Starego Zamku", gdzie szczegółowo poznaliśmy historię miasta, zwyczaje, stroje a także metody tortur.

Diablak zwiedzał zabytki Żywca · fot.


Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się zobaczyć najstarszy kościół w Żywcu - Kościół pw. św. Krzyża. Tutaj młodzież zapoznała się z budową kościoła a także z podziałem miasta na specyficzne dzielnice (np. Isep, Rudza, Zabłocie, Sporysz).

Przedostatnim elementem wycieczki była wizyta w Muzeum Browarnictwa, gdzie uczestnicy zapoznali się nie tylko z technologią warzenia piwa, ale również z historią tego miejsca, zobaczyli jak dawniej wyglądał Żywiec a także zaprzyjaźnili się z miejscowym psem - "Browarem".

Po długim pobycie w muzeum udaliśmy się odszukać Cmentarz Żydowski, żeby przyjrzeć się tutejszym macewom (grobom żydowskim).

Pogoda dopisała, humory również i późnym popołudniem zadowoleni wróciliśmy do Pszczyny!!!

Więcej informacji nt. działalności koła znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl target=_blank class=dodaj>www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl.

Zapraszamy młodzież do udziału w wycieczkach koła.

Agnieszka i Artur Wojciechowie

Uczniowski KlubSportowo-Turystyczny "DIABLAK"

43-200 Pszczyna
ul. 3 Maja 7

kom. 0504032040
kom. 0609555369

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.