pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Gorące tematy

  • 10 października 2007
  • wyświetleń: 14716

Ekologiczny dom w Łące nagrodzony

Nagroda "Grand Prix" za najlepszą realizację architektoniczną w województwie śląskim trafiła w ręce Piotra Kuczia. Tytuł "Architektura roku województwa śląskiego" został przyznany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich dla domu ekologicznego w Łące.

Ekologiczny dom w Łące nagrodzony
Ekologiczny dom w Łące.fot. T. Pikula


- Choć nadal wywołuje on duże kontrowersje, odnosi on jednocześnie liczne sukcesy w kraju i za granicą. - opowiada nam Piotr Kuczia, jego architekt, a jednocześnie właściciel.

Dom ekologiczny powstał nad zbiornikiem w Łące. To pierwszy taki budynek w naszym kraju, który jest całkowicie przyjazny dla środowiska naturalnego, a równocześnie energooszczędny dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Przy wykorzystaniu licznych mechanizmów: kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych oraz specjalnej szklarni, pozwala ograniczyć zużycie prądu i gazu.

Podstawowym budulcem Domu Ekologicznego w Łące jest drewno, z którego wykonano elewację zewnętrzną. Na części ścian wewnętrznych zastosowano natomiast tynki gliniane. Tymczasem parterowa część domu jest pokryta dachem z... zieleni, co powinno polepszyć mikroklimat i poprawić energetyczne właściwości stropodachu. Kolorystycznie dach nawiązuje do krajobrazu, który tworzą okoliczne łąki.

Przyznane przez SARP "Grand Prix" nie jest pierwszym, którym dom został nagrodzony. Tylko w tym roku projekt otrzymał wyróżnienie honorowe w ogólnoniemieckim konkursie SYSTAIC 2007! Budynek został też nominowany do reprezentowania Polski na międzynarodowej wystawie Domy Grupy Wyszehradzkiej, która odbędzie się”w Bratysławie i Wiedniu.

- Jako rodowity, choc obecnie przebywający za granicą, i bardzo przywiazany do rodzinnych stron Pszczyniak, myślę, że wczorajszy sukces to mój skromny wkład w promocję naszego regionu. - powiedział nam Piotr Kuczia.

Dom Ekologiczny w Łące był już prezentowany na łamach telewizji (Programy: "Teleexpress" i "Aktualności") oraz prasy (m.in. Architektura-Murator). W lutym artykuł o projekcie pojawił się także na portalu pless.pl.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy pragną zgłębić wiedzę na temat tego projektu. Pod koniec października ukaże się w dwóch językach (angielskim i niemieckim) książka z renomowanej i znanej wsród architektów na całym świecie niemieckiej serii„DETAIL” (sprzedawanej w 80 krajach świata!), w której domkowi w Łące poświecone zostały aż 4 strony! Dodatkowe informacje o projekcie znajdziecie też pod adresem www.dom-ekologiczny.com/ target=_blank class=dodaj>www.dom-ekologiczny.com.

smm / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA